konforlu hasta yatagi

Hasta Yatağı Konforu

Hasta Yatak Konforu

Hasta karyolası yatakta yatması gereken hastalar için özel olarak üretilmiş bir yatak türüdür. Hasta yatakları olarak da ifade edilen bu karyolalar hastanelerde veya sağlık tesislerinde çokça rastlanılır ancak artık evde yatarak yaşamını devam eden hastalar için de evde kullanım da yaygınlaşmaya başlamıştır. Hasta karyolaları dayanıklı, güvenli ve konforlu olmalıdır. Zira yatan hasta hareket yoksunluğu yaşadığından bu konfora ihtiyacı vardır.

Havalı yatak; yatalak hastalar için en önemli medikal ürünlerden biridir. Sürekli yatmak zorunda olan hastalar zaman içerisinde vücudunun bölgelerinde türlü yaralar ve enfeksiyonlarla da baş etmek zorunda kalır. Yatarak tedavi gören hastalar için havalı yataklar en büyük ihtiyaçtır. Havalı yataklarda şişirme motoru ve şişme yatak olmak üzere 2 parça vardır. Yatak yaraları cildin belirli bölgelerinde önce kızarıklıkla başlar sonra bu durum çok daha yoğunlaşıp yaraya dönüşür. Dokulardaki hücrelere besin ve oksijen ulaşmadığından bu durum devam ettikçe bölgedeki hücreler hızlı bir şekilde ölmeye başlar. Eğer hasta şeker hastası ise de bu durum çok daha vahim boyutlara ulaştırır. Bu tür tedavi gören hastalara havalı yataklar özellikle önerilir. Havalı yatakların kendi arasında çeşitleri de mevcuttur. Bunlar bulut tipi, boru tipi ve pozisyon aldıran tiplerden olanlardır.

hasta yatagi konforu

Yatak Yarası Nedir?

Yatak yarası; sürekli yatan hastada cildin belli bölümlerinde oluşabilen yara tipleridir. Öncelikle kızarıkla başlar. Sonra bu basınç devem ederse yaraya dönüşür bu da yatan hasta için acı verici bir durumdur.

Pozisyon Aldıran Havalı Yataklar

Yatan hastaya sağa ve sola dönme konusunda esneklik payı sağlayan yatak tipleridir. Hep aynı yöne yatan hastada oluşabilecek yara tipleri sıkıntı verir. Hasta sürekli bir biçimde pozisyon değiştirilerek sorun yaşaması engelletilir.

Bulut tipi havalı yataklar dilim şeklinde olduğundan havayı kanallardan alır. Bu kanallarda şişirme motoru tarafından yönetimi sağlanır. Bu sistemde bir sıradaki kanal şişirilirken diğeri söner böylelikle yatan hastada basınç değişir. Bu da kan akışının hızlanmasına sebep olur. Böylelikle dokularda herhangi bir ölme söz konusu olmayacaktır.

  • Yatan hastalarda oluşan yaraların telafisi çok güç olduğundan yatılan yatakta konfor aranması önemli bir detaydır.
  • Yatak tam gün kesintisiz çalışabilmelidir.
  • Yatalak hastalarda havalı yatakların önemi büyüktür, dolaşım bozukluğunu engeller
  • Medikal firmalardan rahatlıkla temin edilebilir.

Boru tipi olanlar ise havalı kanalları birbirine paraleldir. Sistem aynıdır, oluşturulan basınç sistemi yatak yaralarına engel mahiyetindedir. Havalı yataklar yatak içinde pozisyon alamayan hastalar için hatta bundan sonraki yaşamları yatakta geçecek hastalar için birebir dizayn olarak adlandırılabilir.

Yorum yazın

error: