havalı yatak kurlumu

Havalı Yatak

Havalı Yataklar
İnsan vücudunda sürekli yatmaktan ve baskıdan kaynaklı vücut yaraları oluşmaktadır. Bu yaralar genel olarak sırt ve kalça bölümünde olmaktadır. Önce vücutta kızarıklıklar meydana gelmeye başlamakta ardından ise morarma daha sonra morarmalar yaralara dönüşmektedir. Yatalak hastalar için üretilen havalı yataklar sayesinde vücudun ağırlığı herhangi bir merkeze binmez, aynı zamanda vücudun havasız kalması önlenir.

Yatmaktan kaynaklı olarak vücutta yaraların oluşmaması veya var olan yaraların daha kolay ve kısa sürede iyileşmesi için havalı yataklar kullanılmakta, tercih edilmektedir. Havalı yatakların birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden hasta için en uygun olanı seçilerek kullanılmalıdır.
 

Havalı Yatak Türleri
Havalı yataklar çeşitli türlere ayrılmaktadır. Bu türler arasında ise baklava tipi havalı yatak, boru tipi havalı yatak, A+BC sistemli havalı yatak, pozisyon veren havalı yatak tipleri, türleri bulunur. Havalı yatak tiplerini kısaca özetleyecek ve tanıtacak olursak şu şekildedir;

 • Baklava tipi havalı yatak:
 • Yatağın üst tarafı baklava dilimlerine benzediği için bu ismi almıştır. Baklava tipi havalı yataklar şişirilerek kullanılmaktadır. Şişirildiğinde ise eni 5 cm olan bu yataklar hasta için minimum fayda sağlamaktadır. Boru tipi yataklara göre hem özellikleri daha az hem de fiyatı daha düşüktür.

 • Boru tipi havalı yataklar:
 • Boru tipi havalı yataklar ismini yatağın üstünün boru şeklinde olmasından almıştır. Boru tipi havalı yatakların 7 cm yükseklikte şişenleri olduğu gibi aynı zamanda 8 cm, 9 cm, 10 cm, 11 cm, 1 cm, 13 cm, 14 cm yüksekliğinde şişenleri de mevcuttur. Boru tipi havalı yatakların bazılarında hava üfleme özelliği bulunurken bazılarında bu özellik bulunmamaktadır. Hava üfleme özelliği bulunan boru tipi yataklar hastada yara oluşumunu ve yaraların iyileşmesine karşı daha etkilidir.

 • Pozisyon veren havalı yataklar:
 • Diğer havalı yataklar da olduğu gibi hava üfleme özelliği bulunur. Hastanın pozisyon alabilmesi için bir düzenek bulunur.
   
  Havalı Yatak Fiyatları
  Havalı yatak fiyatları yatağın özelliğine göre farklılık göstermektedir. Baklava tipi havalı yataklar boru tipi havalı yataklara göre daha uygun fiyatlıdır. Ancak fiyat düştükçe hasta için faydası ve yararı da düşmektedir. Hasta yaralarına iyi gelebilmesi ve yara oluşumunu önlemesi için kaliteli havalı yataklar seçilmelidir.

  Yorum yazın

  error: